Encyklopedia jubilerstwa - złotnictwo
Złotnictwo – co oznacza termin?
Złotnictwo można potraktować jako rzemiosło artystyczne, które będzie się zajmować tworzeniem wyrobów ze złota, platyny, srebra czy kamieni szlachetnych oraz innych cennych materiałów. Jeśli chodzi o termin jubilerstwo będzie on odnosił się przede wszystkim do nowszych nieco czasów i odnosi się do wyrobów z klejnotów, ozdób złotych, srebrnych i takich, które mają w sobie kamienie szlachetne. W starożytności złotnictwo obejmowało przede wszystkim tworzenie przedmiotów, które miały luksusowy charakter i były to jednocześnie przedmioty codziennego użytku. Jeśli chodzi o te istotne kwestie można było mówić o przedmiotach, które służyły kultowi religijnemu i również były wykonywane ze złota. Od mniej więcej XIII wieku w Europie a potem także w Polsce działalność wielu warsztatów złotniczych została ujęta w cechy, które potem mogły wprowadzić do sprzedaży produkty oznaczone swoim znakiem charakterystycznym.
Techniki jubilerskie
W jubilerstwie wykorzystuje się różne techniki działania, które są w stanie zagwarantować stworzenie najlepszych wyrobów. Złocenie, które będzie polegać na pokrywaniu metalu cienką warstwą złota.. Puncowanie to opracowanie powierzchni w celu uzyskiwania lepszej wyrazistości dla dekoracji jaka będzie wykonana. Trybowanie to wykuwanie puncami na zimno odpowiedniej form. Grawerowanie to cięcie kruszcu, by umieścić tam litery, symbole, stemple czy cyfry. Cyzelowanie to ostateczna forma działania na przedmiocie, która pozwala usuwać naddatki metalu, gwarantuje wygładzenie miejsc niezdobionych i dopracowanie ostatecznego kształtu. Filigran – to wykonywanie przedmiotu z cienkich złotych albo srebrnych drucików. Granulacja to realizacja ornamentów z drobnych złotych albo srebrnych kuleczek, które są nalutowywane na przedmioty, często będzie to uzupełnienie dla filigranu.
Wyroby jubilerskie a prawo probiercze
W Polsce obligatoryjnie mamy prawo pobiercze, które sprawia, że każdy produkt, który będzie wykonany ze złota powinien być potem cechowany w państwowym urządzenie.
Platyna to materiał, który jest wyjątkowo czysty, miękki, delikatny, który będzie wyglądał perfekcyjnie, gdy oprawi się w nim diamenty. Złoto w kolorze żółtym wygląda świetnie. Jeśli chodzi o obecnie stosowane próby najczęściej będzie to 750, 585 oraz 333, ale tak naprawdę tych prób jest wiele. Materia jest jednak miękki i dlatego zbyt wysoka próba sprawi, że łatwo będzie taki wyrób zniszczyć.
Ile kosztuje gram złota?
Cena gramu złota uzależniona będzie od wielu istotnych czynników. Zakłada się jednak w dłuższej perspektywie, że ten notowania będą rosły i wynikać to będzie z kilku czynników. Między innymi systematycznie zmniejszają się zasoby i tym samym podaż złota na rynek staje się mniejsza to w dłuższej perspektywie praktycznie na pewno będzie sprawiać, że cena zacznie rosnąć. Można bowiem oczekiwać, że popyt na złoto będzie ciągle na takim samym poziomie a to jak wiadomo naturalnie podniesie nam ceny. Okazuje się także, że wiele osób idzie w kierunku złota inwestycyjnego, które staje się dla nich czymś na kształt zabezpieczenia i taka forma inwestycji budzi zainteresowanie. Notowania złota cały czas rosną, a polska waluta słabnie co dla tych, którzy chcą inwestować w złoto oznacza, że jest to właśnie ten moment, w którym będzie trzeba zdecydować się na inwestycję, ponieważ to taka chwila, gdy może to być najlepsza decyzja na tego typu kroki. Złoto jest więc takim kruszcem, który wieloaspektowo może działać na nasze życie i będzie wpływał na różne jego aspekty.
Komentarze (0)