Perły w jubilerstwie – jak je nosić?
Od wieków próbowano tłumaczyć jak powstają perły. Zajmowali się tym Arystoteles, Pliniusz Starszy i wielu innych, którzy mieli na ten temat swoje teorie. Jednak dopiero w XIX wieku zaczęliśmy zbliżać się do współczesnej wiedzy co do tego jak perły powstają. Powszechnie akceptowalna teoria uznaje, że za czynnik sprawczy będzie trzeba uważać ciało obce, które pojawi się w skorupie małża.
Wokół tego intruza będzie się odkładać substancja perłowa, którą tworzą komórki nabłonkowe płaszcza a więc mięsistej tkanki, która będzie otaczać ciało intruza. Dla małża ciałem obcym może być każdy drobiazg, który znajdzie sięw środku. W miejscu utknięcia tworzy się dołek, który stopniowo się powiększa a potem zasklepia wokoło intruza i tak tworzy się woreczek perłotwórczy. Ten następnie wnikać może w nabłonek płaszcza i tak tworzy się reakcja obronna zwierzęcia. Jest to między innymi produkcja substancji perłowej, która ścisłą warstwą będzie otaczać ciało obce, by izolować je od reszty organizmu. To grubiejąca ochronna otoczka, która będzie wydzielać małż stanie się perłą.
Naszyjnik pereł – odwieczny obiekt pożądania
Perły zaliczamy do najbardziej wartościowych kamieni szlachetnych, które służą do ozdoby mniej więcej od około 6 tysięcy lat. Zawsze cieszyły się one sporą popularnością. W starożytnych Chinach prosząc o rękę Księżniczki oblubieniec powinien składać właśnie skrzynię pereł. Barbara Radziwiłłówna w swoim stroju koronacyjnym miała ich bardzo wiele. Legendy przekazywały, że pierwsze perły to łzy aniołów. Potem wierzono, że są perłopławy, które w swoim wnętrzu mają cenne tworzy i były zapładniane przez tęczę, która dotykała wody oceanu.
Perła – biała, czarna czy hodowlana?
Obecnie w obrocie mamy wyłącznie perły, które pochodzą z hodowli. Przygotowanie małża będzie trwać około trzy lata, by był gotowy do transplantacji żywej tkanki. Operacje wykonuje się w okresie jesiennym i wiosennym. Po operacjach umieszcza się je w siatkach, by rozpoczął się proces oblewania. Muszle znajdują się stale pod kontrolą i dlatego mamy warunki, w których najlepiej tka się warstwa perłowa. Im lepiej czuje się małż, tym więcej warstw stworzy. Hodowla tego typu to praca ręczna, gdzie wszystkie ogniwa są bardzo ważne i trzeba wykonywać taką pracę bardzo dokładnie. Na 100 transplantacji uzyskać będzie można wyłącznie około 50 sztuk pereł różnej jakości, w tym tylko 5% wysokiej a około 25%średniej.
Biżuteria z pereł – jak o nią dbać?
Nie potrzeba wielkiego wysiłku, jeśli chcemy na długie lata zachowywać perły w idealnym stanie. Perły hodowane mają niewielką twardość i powinno się je nosić w takich warunkach, by nie miały styku z metalem. Perły tak samo jak bursztyn i koral nie lubią towarzystwa innej biżuterii, trzeba je trzymać osobno. Dlatego przy zakupie najczęściej dostaniemy specjalny woreczek do przechowywania. Kosmetyki takie jak perfumy, lakiery do włosów czy balsami, które mają substancję chemiczną powinno się tak używać by nie dochodziło do kontaktu z naszą perłą. Jest taka zasada, że perły wkładamy przed butami i zdejmujemy tuż po butach. To ma właśnie oznaczać, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy nim perły znajdą się na naszej szyi, dłoni w naszych uszach. Wszystkie używane przez nas chemiczne składniki będą niestety powodować uszkodzenia pereł i dlatego właśnie tak bardzo będzie trzeba na nie uważać, jeśli chcemy mieć je w dobrym stanie. Jeśli tylko będziemy o nie odpowiednio dbali możemy liczyć na to, że nawet po latach będą one wyglądały perfekcyjnie i będziemy z nich zadowoleni.
Komentarze (0)