Pielęgnowanie biżuterii antykwarycznej
Biżuteria już od dawna zachwyca nas swoim pięknem, to taki element, który chce mieć praktycznie każdy, ponieważ ma swoją wartość artystyczną, jest unikatowy. To ponadczasowa opcja estetyczna, stanowi ona również dobrą lokatę. Jeśli chcemy poczuć wyjątkowy urok dawnej biżuterii warto bliżej przyjrzeć się takim propozycjom i temu jak są one przygotowane. Cały czas dąży się do tego, by trwały one jak najdłużej i dlatego szuka się rozwiązań umożliwiających utrzymywanie piękna biżuterii. Jeśli czyszczenie nie będzie umiejętne szybko doprowadzimy do większych zniszczeń i cały urok biżuterii się ulotni.
Przechowywanie biżuterii
Podstawowa sprawa to konieczność przechowywania biżuterii w odpowiednich szkatułkach, najlepiej takich, które będą wyściełane miękką tkaniną. Musi być to zamykana szkatułka, by nie było obaw o to, że dostanie się tam powietrze i zacznie się proces utleniania takiej biżuterii. Dlatego rzeczywiście trzeba zadbać o jej schowanie. Nie powinno się również zakładać biżuterii w trakcie prac domowych, to jej niszczenie w niepotrzebny sposób.
Biżuteria z diamentami
Jeśli chodzi o pielęgnowanie biżuterii z diamentami nie powinno być z tym problemów, ponieważ ten najtwardszy w świecie kamień charakteryzuje się tym, że jest odporny na kremy, dezodoranty czy perfumy. Ciepła woda z dodatkiem detergentów sprawi, że pojawi się znów blask i wyjątkowość naszych kamieni widoczna praktycznie z daleka. Jeśli wyroby są mocno zabrudzone można zdecydować się na ich umieszczenie na parę godzin czy na całą noc w wodzie z dodatkiem mydła i kilku kropel amoniaków. Trzeba jednak uważać na kamienie, ponieważ może dojść do ich obluzowania i nie może dojść do sytuacji, w której wypadną. Następnie będziemy płukać biżuterię i osuszać.
Biżuteria z kamieniami - szmaragdy, szafiry, rubiny
Szmaragdy nie są to kamienie, które charakteryzują się wyjątkową twardością, dlatego dość często można mówić o tym, że pojawiają się tam różnorakie pęknięcia. Nie lubią one kontaktu z gorącą wodą, ale będzie można je przecierać spirytusem albo też moczyć w letniej wodzie z dodatkiem roztworu mydlanego. Zawsze trzeba je potem dokładnie wypłukać i osuszać. Podobnie będzie, gdy chodzi o szafiry i rubiny. Gotowanie kamieni może być czasami rozwiązaniem efektywnym przy niektórych kamieniach. Stosowane jest to jako ostatni krok, który pozwoli usunąć poważniejszy brud. Nie zawsze jednak będzie można gotować kamienie. Jeśli chodzi o diament, rubin czy szafir to klasycznie są to kamienie, które będzie można gotować. Chodzi o to, że są to kamienie bardzo twarde.
Bursztyny w biżuterii
Bursztyn nie znosi kontaktu z perfumami oraz lakierem do włosów. Najlepiej będzie je myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Blask bursztynom można przywrócić, jeśli będzie się moczyć go w spirytusie denaturowanym, potem można wetrzeć oliwę z oliwek.
Jubilerskie cacka - korale i turkusy
Do czyszczenia korali czy turkusów nie można używać spirytusu. Można natomiast używać wody z sodą oczyszczoną, najlepiej będzie używać do tego miękkiej szczoteczki. Po czyszczeniu osuszamy miękkim ręcznikiem. Jeśli korale stracą intensywną czerwoną barwę będzie można je przecierać wodą utlenioną.
Opal w biżuterii
Ten kamień musi być chroniony przed kwasem, gorącem oraz wysuszeniem i kosmetykami. Opale lubią wilgoć dlatego myje się je pod bieżącą wodą, potem można owinąć kamień wilgotną szmatką. Można je nosić w taki sposób, będą chłonąć wilgoć z ciała.
Perły – jak czyścić?
Podobnie jak bursztyny także bardzo źle będą znosić kontakt z lakierem do włosów oraz perfumami. Do czyszczenia pereł nie używa się środków kwaśnych, nie powinno się ich szorować. Najlepiej czyścić je stosując moczenie w wodzie słonej. Jest taka zasada, że perły zakłada się przed butami i zdejmuje od razu po butach.
Komentarze (0)