Jak powstało jubilerstwo?
Biżuteria to termin, który pochodzi z języka francuskiego i będzie oznaczać klejnot. Najstarsza biżuteria będzie pochodzić mniej więcej z około 100 tysięcy lat wcześniej. Pierwsze propozycje jakie mogliśmy znaleźć to muszle z otworem. Nie jest jasne czy te propozycje służyły jako bransoletki czy naszyjniki, ale wiadomo że ludzie starali się swoje ciało stroić praktycznie od zarania dziejów.
Noszenie biżuterii miało tutaj różne cele. Chodziło o kwestie użytkowe jak i też religijne, gdy sięgano po talizmany. Z czasem biżuteria stawała się bardziej skomplikowana. Do wyrobów kosztowności używano złoto, srebro, platynę, a naszyjniki czy pierścienie były przyozdobione kamieniami szlachetnymi, bursztynami czy muszlami.
Biżuteria w starożytności
W starożytnym Egipcie biżuteria pełniła głównie rolę magiczną oraz religijną. Bogaci obywatele nosili amulety wykonywane ze złota, kamieni szlachetnych, mniej zamożni musieli zadowalać się wyrobami z fajansu czy szkła. Już w Grecji mniej więcej w V-IV wieku przed naszą erą używano przede wszystkim złota, srebra czy złoconego brązu. Wzornictwo opierało się wtedy na motywach kwiatowych czy zwierzęcych. W ozdobach rzymskich po raz pierwszy było można zobaczyć propozycje, gdzie były diamenty, ale i tak najbardziej popularne były szmaragdy. W czasach republiki rzymskiej przywilej noszenia złotych kosztowności mieli tylko państwowi dygnitarze czy senatorzy, zwykli obywatele musieli zadowalać się materiałami z żelaza.
Jeśli chodzi o średniowiecze charakteryzowało się ono dużym przekonaniem o wyjątkowej mocy kamieni szlachetnych. Kardynałowie i biskupi nosili pierścienie z szafirem, co oznaczało ich godność. Jeśli chodzi o zmiany jakie miały miejsce w okresie renesansu był to taki czas, gdy zwrócono się raczej w kierunku złotnictwa, ale dzięki wzornikom produkcja odbywała się już na masową skalę. Pośród kamieni prym wiodły diament. Powoli zaczęto również unikać tematów religijnych a zamiast tego stawiano na klasyczne oraz neutralistyczne wzory.
Popularne były również broszki oraz naszyjniki z portretami najbliższych, w tym okresie tworzono ordery, które również były zdobione z użyciem brylantów. W XIX wieku coraz częściej biżuteria miała coś więcej niż wartość estetyczną. Początek XX wieku obfitował w kosztowności wykonane z platyny. Dzięki rozwojowi rzemiosła oraz możliwościom technicznym zaczęto używać plastiku co będzie imitować emalię.
Biżuteria nowoczesna
Współczesna biżuteria to szeroki wachlarz ozdób od dyskretnej biżuterii wykonywanej ze srebra po bogate zdobienia ze złota z najszlachetniejszymi kamieniami. Biżuteria podobnie jak przed wiekami będzie stanowić o materialnym statusie posiadacza, jak również wyznacza indywidualny styl.
Historia jubilerstwa – pierwszy salon jubilerski
W starożytności rozpoczęto również produkować biżuterię na zlecenie i obecnie pojawia się również taka forma, która zyskała mocno na popularności. Indywidualna propozycja biżuterii świetnie się sprawdzi.
Salon jubilerski dziś
Dziś historia jubilerstwa opiera się oczywiście na największych producentach, którzy zdobyli rynek i cieszą się rzeczywiście największym zainteresowaniem tak jak między innymi wytwórnia Tiffany’iego, o której marzy wiele kobiet.
Komentarze (0)