Jubiler – artystyczna dusza czy rzemieślnik?
Jubiler a ustawodawca
Trudno będzie podzielić czy jubiler powinien być rzemieślnikiem czy artystą. Jednak z całą pewnością trzeba powiedzieć, że artysta, który nie zna rzemiosła nie będzie w stanie stworzyć idealnej biżuterii natomiast rzemieślnik wszystko będzie tworzył mechanicznie. Prawdziwą sztuką będzie łączenie dwóch rzeczy i sprawne wykonanie biżuterii z duszą. Ustawodawca jednak dość zręcznie był w stanie podzielić kompetencję pomiędzy artystą oraz rzemieślnikiem. Według tego co mamy w prawie rzemiosło to zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną z udziałem kwalifikowanej pracy własnej w imieniu tej osoby i na jej rzecz, gdy zatrudnionych jest maksymalnie 50 pracowników.
Jubiler – tajniki zawodu
Jeśli ktoś chce się uważać za rzemieślnika należy posiadać dyplom albo świadectwo ukończenia wyższej szkoły albo placówki ponadgimnazjalnej o profilu technicznym albo też artystycznym w zawodzie jubilera czy projektanta biżuterii. Dyplom mistrza w zawodzie czy tytuł robotnika. Za artystę należy określić osobę, która była w stanie określić autorstwo danej biżuterii. Bycie rzemieślnikiem wymagać będzie wykazania się posiadaniem dyplomów. W związku z powyższym można powiedzieć, że rzemieślnik w ramach naszego prawa może być artysta, ale artysta już rzemieślnikiem nie. Jak to więc wygląda w omawianej branży?
Jubiler – kreator piękna
Praca projektanta biżuterii na pewno jest ciekawa i może dawać wiele radości. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga wyrzeczeń. Często należy doświadczać poświęcenia prywatnego czasu, by ciągle być na czasie. Trzeba się bowiem ciągle, dynamicznie rozwijać. Projektanci odpowiadają za cały proces tworzenia biżuterii. Począwszy od szukania inspiracji przez projektowanie i potem nadzór nad tym jak wszystko będzie wykonywane. Podstawową wobec tego różnicą będzie to, że artysta musi tworzyć biżuterię w ramach tego jaki projekt samemu przygotuje i stworzy się niepowtarzalny charakter. Rzemieślnik wykona natomiast dzieła, które ktoś inny będzie projektował.
Salon jubilerski czy atelier artysty?
W pracy jubilera sprawdza się doskonale łączenie tych dwóch postaw. Rzemieślnik artysta to jubiler, który jednocześnie jest w stanie stworzyć jakiś oryginalny wzór, ale musi go potem wykonać. Według tego co się dowiadujemy taka umiejętność może sprawić, że łatwiej będzie postarać się o klientów, ponieważ samodzielnie stworzy się taką formę estetyczną, która nie będzie się powtarzać u innych.
Biżuteria z duszą – antykwaryczna i nowoczesna
Tworzenie biżuterii będzie zawsze rzemiosłem, ponieważ żadne kosztowności nie będą powstawać od samego tylko opisanego wzoru. Każdy rzemieślnik ma swoich uczniów, którzy przygotowują się widząc jego warsztat. Uczą się w ten sposób wykonywania zawodu. Mistrz zawsze wybiera spośród uczniów osoby, które szczególnie się wyróżniają i dlatego mogą zostawać czeladnikami. Spośród kilku czeladników jeden z nich po jakimś czasie mógł zdawać egzamin i starał się mistrzem. Dlatego właśnie rzemieślnicy sami się wychowywali stawali się w swojej dziedzinie majstrami, artystami, którzy mieli tworzyć coś wyjątkowego.
Komentarze (0)