Różne oblicza diamentu - poznaj rodzaje szlifu
Diament - król biżuterii nie tylko nowoczesnej
Diamenty wykorzystywane w biżuterii mają różne kształty oraz rozmiary. Wydobywane są w surowej i potem będzie można je obrobić, tak że ostatecznie zyskują wyjątkową estetykę i pięknie błyszczą. Wbrew wierzeniu większy kamień nie oznacza droższy. Liczy się bowiem wartość diamentu, która będzie oszacowana zgodnie z zasadą 4C – szlif(cut), czystość (clarity), kolor (colour) i masa (carat).
Diament to ogólnie najtwardszy znany ludziom materiał. Z tego powodu może być cięty wyłącznie innym diamentem. Szacuje się, że wyroby, które zostają przygotowane z diamentu są po obróbce mniej więcej o połowę mniejsze niż wydobyty surowy kamień. Mniej więcej połowa masy będzie utracona w procesie działania jubilerskiego. Przez setki lat cena klejnotu była szacowana przede wszystkim na podstawie wielkości co było związane z brakiem wiedzy o procesie obróbki. Jednak mniej więcej od XIV wieku wiemy, że szlifowanie kamienia jest możliwe z użyciem innego diamentu. Wszystkie diamenty do tego czasu używane były wyłącznie surowymi kamieniami i wtedy sytuacja uległa zmianie. Po dziś dzień mistrzowie sztuki doskonalą swoje szlify, by w ten sposób ukazać w wyjątkowy sposób piękno kamienia, który określony jest jako Król w szlachetnych surowcach i kamieniach. Mamy więc informację o tym jak obecnie wyglądają najbardziej popularne szlify wykorzystywane w jubilerstwie.
Szlif brylantowy (okrągły)
Prawidłowy klasyczny szlif, który powinien mieć nie więcej niż 58 faset w tym 33 w koronie i 25 w podstawie. Widziany z góry będzie miał kształt okrągły. Główną zaletą brylantu będzie to, że mamy silny efekt brylancji i to nada mu niespotykany połysk. Brylanty z takim szlifem są najbardziej popularne ze wszystkich.
Szlif owalny
Unikatowy i popularny polega na tym, że mamy połączenie balansu i symetrii. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy mieć delikatność i szukamy szlifu dla drobnych kobiet.
Szlif markizowy
Przypomina nieco piłkę do rugby. Fasety tego szlifu powinny być wykonywane bardzo precyzyjnie, by osiągnąć idealny połysk takiego brylantu, który będzie obrabiany.
Szlif gruszkowy
Elegancki kształt, który będzie przypominał nam kroplę wody. Szlif ten będzie często wykorzystywany do kolczyków i kolii, ale także może się pojawić w zaręczynowych pierścionkach i też będzie dobrze wyglądał.
Szlif sercowy
To symbol miłości, romansu, który zostanie ukryty w diamencie. Doskonały pomysł na prezent na walentynki albo rocznicę ślubu. Stworzenie go wymaga bardzo dużych umiejętności i zajmuje sporo czasu jubilerowi, dlatego tez wyrób jest kosztowny.
Szlif szmaragdowy
Prostokątny szlif, który ma ścięte rogi., jak nazwa nam wskazuje wykorzystywany przy szmaragdach.
Szlif princessa
Jego popularność rośnie i ma uwodzicielski kształt, który będzie się wpisywał w kwadrat albo prostokąt. Princess osiąga brylancie zbliżoną do brylantu a ma inny wygląd.
Szlif Asscher
To wyjątkowy szlif, który posiada w sumie aż 74 fasety i charakteryzuje się tym, że ma małą taflę, głęboki pawilon i wysoką koronę co pozwala mu konkurować z samymi brylantami, jeśli chodzi o poziom brylancji.
Komentarze (0)